Хто такий Ганеша

Ганеша – один з найбільш популярних і шанованих богів, син Шиви та Парваті. Він вважається божеством, що усуває перешкоди, що приносить удачу, дарує милість, духовні досягнення і мудрість, що заступають мистецтву.

Ганеш має «тисячу імен», найбільш відомі з яких: Ганапаті, Маха Ганапаті, Винаяка, Гаджанана. Згадки про нього зустрічаються в гімнах Рігведи, в Атхарваведі, Ганапаті-упанішаді, Ганеша-пурані та інших стародавніх священних текстах, а також існує безліч усних переказів і легенд.

Ганеша є досконалою мудрістю.

У нього слоняча голова. Ось одна з історій її появи. Якось дружина Шиви, богиня Парваті, створила з нальоту на своєму тілі фігурку маленького хлопчика. Вона вдихнула в нього життя, і поставила сторожем на порозі свого будинку, наказавши нікого не впускати. Повернувшись додому, Шива зустрів біля порога стражника, котрий відмовився впустити його у власний будинок. Розгнівавшись, Шива відірвав хлопчикові-вартовому голову і викинув її. Дізнавшись про те, що сталося, Парваті впала в невтішне горе і розповіла Шиві про те, що він убив свого сина. Зрозумівши, що він припустився помилки і не знайшовши відірваної голови, Шива приставив голову слоненя до тіла дитини і оживив останнього. Щоб загладити провину, Шива призначив новонабутого сина головою своєї почту (ганів). Звідси і його імена Гананаяка чи Ганеша, тобто ватажок ганів.

Великі слонячі вуха Ганеші вказують на те, що він уміє уважно слухати і глибоко осмислювати те, що каже вчитель. Мудрець Вьяса продиктував Ганеше величезний епічний твір Махабхарата, і той записав його, жодного разу не зупинившись і не проґавивши при цьому жодного слова. З цією подією одна з переказів пов’язує і втрату їм одного зі своїх бивнів. Від старанного листа перо зламалося, і Ганеша, не бажаючи пропустити жодного слова, відламав свій бивень, і дописав цей великий твір.

Ганеша має довгий хобот. Своїм хоботом він здатний піднімати маленьку голку і викорчовувати величезні дерева. Це означає, що він здатний виконувати будь-яку роботу як велику, так і дуже маленьку. Маючи величезну силу, він одночасно виконаний великого співчуття всім істот. Якщо до Ганеш звертається бідняк зі своїми скромними потребами, той відгукується і виконує його бажання, якщо йому кидає виклик демон, він його знищує.

За іншою легендою Ганеша втратив бивень, борючись із велетнем Гаджамукхою. Він відламав свій бивень і кинув його у велетня. Бивень мав магічну силу, і противник перетворився на щура, ставши його їздовим твариною (вахана). Це означає, що він здатний не тільки знищити ворога, але й використати його силу на благо.

Миша, щур також символізує бажання. Бажання – це ворог людини. Якщо людина проводить життя в гонитві за задоволенням своїх бажань, вона витрачає її даремно. Ганеша сидить на миші і керує нею. Це означає, що людина має контролювати свої бажання.

Ганеша має чотири руки. В одній руці він тримає петлю чи мотузку. Вони є символами мирських прихильностей, які приносять людині нескінченні страждання, і пов’язують її, подібно до мотузки.

У другій руці Ганеша тримає анкушу (гостра зброя, якою поганяють слона). Остання символізує гнів. Як мирські прихильності затягують людину петлею, так і гнів ранить її глибоко, подібно до кинджала. Коли наші прихильності та гнів зростають, життя перетворюється на суцільне нещастя.

У третій руці – особливий вид солодощів – модака. Якщо ми можемо умилостивити його, він дарує нам щастя. Четверта рука цього Божества зображує жест благословення. Він благословляє все людство. Зрештою, ми всі його діти, і він бажає, щоб ми були радісні та щасливі.

Має великий живіт. Це означає, що всі світи містяться у ньому. Це також вказує на те, що він здатний поглинати і перетравлювати будь-який досвід, вбираючи як хороше, так і погане.

Мантри шанування Ганеші:

ОМ ШРІ ГАНЕШАЙА НАМАХ

ГАДЖАВАКТРАМ СУРАЩРЕШТХАМ КАРНА-ЧАМАРА БХУШИТАМ ПАЩА-АНКУЩАДХАРАМ ДЕВАМ ВАНДЕ ХАМ ГАНАНАЯКАМ

ОМ ХРИМ ШРІМ ГАЛО ГАНГ ГАНАПАТТЯ ВАР ВАРД САРВДЖАНАМ МЕ ВАШМАНАЙЄ СВАХА

ОМ ГАНГ ГАНАПАТЬЯ НАМАХ